19 Aralık 2012 Çarşamba

Atılgan, Hürkan ve diğer arkadaşlara dair


Bilen biliyor, bu haftaiçi 15.00-18.00 saatleri arasında atlı terapi eğitimi alıyorum öğretmen arkadaşlarla. Hem farklı bir alanda terapist olma avantajı elde ederken bir yandan da atlarla tanışma şansı elde ettim.
Atlara dair bir yazı yazmam gerek diye düşündüm. Çünkü üç günün sonunda ilk kez bugün at binme şansı elde ettim.
Atların hassas ve duygusal olduklarını bilirdim de bu kadarını bilmez. Edindiğim bilgiler at konusunda çok farklı düşünmeme sebep oldu. Gemi fazla sıktığınızda özgürlüğü kısıtlanan at hırçınlaşıyor. Ona dokunduğunuz an bütün duygularınız onda da olmaya başlıyor. Onu sevip sevmediğinizi anlayıp size ona göre davranıyor.
Bugün Hürkan'la ilk deneyimimi yaşadım. Yaşlı ve tembel bir at olduğundan adetada kaldık, süratliye geçemedik. Süratliye geçsek de çok kısa süre kalabildik, hemen yavaşladık. İnince, "Hürkan'ı sevmedim." dedim. Binmeden önce elime kafasını getiren şebelek bu cümleden sonra dişlerini göstermeye başladı bana. Bak şu çakala dedim! Acaba bu yazıyı yazdığımı da yarın hisseder mi?
Pazartesi günü görünce dokunamadığım, yanına yaklaşamadığım atlara ertesi gün ilk kez havuç verdim ellerimle. Bu ilerleme beni çok mutlu etti. Simsiyah bir İngiliz atı olan Atılgan'dı bu şanslı at, kocamandı, maşallah. Özledim de özledim.
Bir diğer ilginç bilgi ise şu: Üniforma ile yapılan tek spor at binmek. TSK bünyesinde (Malum ben de bir TSK mensubu sayılıyorum artık. Ne tuhaf. Karşıt olduğum silahların içinde eğitim verip eğitim alıyorum. Bu konuyu sonra konuşuruz.) yapılan tek spor bu. Süper bir ayrıntı bence. Birçok anlam çıkarılabilir.
Eğer fırsatınız olursa Ankara Beşevler'de Atlı Spor Kulübü var. İlgilenir misiniz bilmiyorum ama bence at binmeye dair bilgiler edinmek ve bunu hobi haline getirmek çok keyifli olabilir.
...
Atın, özgürlüğün sembolü olmasını şimdi daha iyi anlıyorum. Her davranışımızdan etkilenmesi, en ufak ses ve hareketle ürkmesi, bize uygun davranması... Bütün bunlar atı muhteşem bir hayvan durumuna getiriyor. Bir de üzerinde olup onunla beraber hareket ettiğinizi hayal edin. En ufak hareketinizle yön verebildiğiniz, size zarar vermekten korkan bir hayvan... Muhteşem bir deneyim bence.
Denemekte fayda var.
Ben naçizane fikirlerimi ve az da olsa bilgilerimi sizlere iletmek istedim. Daha fazla ayrıntı isterseniz kulüpler mevcut. At da orada seyis de.
İyi eğlenceler, motive edebildiysem ne mutlu bana.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder