1 Aralık 2012 Cumartesi

Cumartesi Gecesi

Merhaba.
Aslında anlatmayı planladığım birçok gözlemim oldu bu aralar. Serviste yolculuk yapan memurlar, yeni işe girmiş öğretmenler, topuklu ayakkabı duygu durumları ve en mühimi "22 yaş yaşlılığı".
Bütün bunları yıktım bir kenara.
Eksik bir şey mi var?
Dinliyorum.
Çayım, sigaram, her şeyim tamam değil. Limonlu maden suyumun son yudumunu içmek üzereyim.
Aklıma bu şarkıyı dinlerken gelen tuhaf şeylerden bahsedeceğim.
İki sene önce İnek Bayramı'nda Ezginin Günlüğü'nü ilk kez dinlemiştim ve bu şarkıya aşık olmuştum. Bu şarkının düşündürdüğü adama da... O zamandan bu yana kutsal şarkımız budur bizim.
Sonra bir de Leyla ile Mecnun denen "başucu dizimiz"de de geçince hah dedik, tamam.
Bir de bir gün havaalanına giderken sevdiğimi terliklerle karşılayayım demiş ve birer terlik almıştım kendime. Uçak erken inince giymeye vaktim olmamıştı ama yine de o terliklerin anlamı hala mevcuttur. Terliklerin nerede olduğu tam olarak belli değil.
Biz burdayız.
...
Kış geldi. Örgü sezonu açıldı. Bir basamak daha yukarı çıkıp kazak örmeye başladım ben. E artık öğretmen olduk. O kadar maaş alıyoruz, paraya kıyıp bolca ip alıp kazak örmeyip ne yapacaktım?
...
Beni her ders pataklayan öğrencimle aramız iyi. Artık beni seviyor. Ben de onu. Ama ben onu sevmediğim zamanlarda onu hç dövmemiştim. O dövmek yolunu seçti. Olsun. Bıdığımla şimdi aramızdan ders sızmıyor.
...
Yeni bir çikilop girdi hayatıma. Henüz çikilopluk rütbesi ne olacak karar veremedim ama ilk günden 1946 basımı Hemingway'in Çanlar Kimin İçin Çalıyor'u bulmuş olmamız beni çok mutlu etti. Düşünsenize!  1947'de kitabın sahibine öğretmenleri tarafından hediye edildiğine dair bir not olan kitap... Okumadan önce sıradaki kitapları bitirmeliyim. Selim İleri - Mavi Kanatların Yalnız Benim Olsaydın, Emrah Serbes - Hikayem Paramparça ve Ernest Hemingway - İhtiyar Balıkçı. İlk ikisi bitti. Üçüncüyü ise umutla okuyorum.
...
Aralık ayına koca koca umutlarla girdik biz. Siz nasıl, nerede ve kimlerle girdiniz bu aya bilmiyorum ama gözleriniz satırlarda gezerken sizi hayal edebiliyorum. Güzellikler sizinle olsun.
...
Bu kışın tadını doğalgaz faturanızla değil eldivenlerinizle çıkarın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder